02/33872835

kontakty Nedeľa - Voľno

Egypt - pokračovanie

GEOGRAFIA

Egyptská arabská republika sa rozprestiera v severovýchodnej Afrike pri pobreží Stredozemného mora a Červeného mora a na Sinajskom polostrove. Značnú časť územia zaberajú púšte Sahara a Líbyjská púšť s oázami, obkolesená na juhozápade horskými masívmi. Východne od údolia Nílu sa nachádza Arabská púšť, ktorá je pri pobreží Červeného mora skalnatá a hornatá, podobne ako Sinajský polostrov. Vo vnútrozemí je podnebie subtropické s veľkými výkyvmi teplôt, na severnom pobreží kontinentálne. Jediným stálym tokom je Níl, ďalšie údolia obsahujú vodu len v období dažďov. Púšte sú bez rastlinstva, miestami trávnaté, pozdĺž Nílu rastie subtropické rastlinstvo. K najpríťažlivejším pamiatkam patria pyramídy a sfi nga. Podľa starodávnej povesti je Egypt darom Nílu. Jeho úrodné náplavy umožnili vznik jednej z najstarších civilizácií sveta a tiež najväčšej koncentrácie obyvateľov na svete. Stavba Suezského prieplavu v rokoch 1859 – 69 spájajúca Stredozemné more s Indickým oceánom, strategickú polohu Egypta výrazne umocnila.

Hlavné mesto:                   Káhira (Al - Qahirah)
Rozloha:                              1 001 450 km2
Počet obyvateľov:            cca 70 000 000
Najnižšie miesto:              Qattara – priepasť – 133 m
Najvyššie miesto:             Mount Catherine 2 629 m

KLIMATICKÉ PODMIENKY

V Egypte je veľmi príjemné počasie od októbra do konca júna, ale naopak v letných mesiacoch (júl až do začiatku septembra) teploty vystupujú na 40 °C, v južných oblastiach až na 50 °C.

Mesiac              I   II   III  IV   V  VI  VII  VIII  IX  X  XI
Vzduch °C     23 24 29 30 28 32 34 33 30 29 24
Voda °C         22 22 23 25 23 24 25 24 23 25 22

HISTÓRIA

Egypt sa môže pýšiť jednou z najstarších civilizácií na svete. Dnes má svoju vlastnú kultúru, ktorú vybudovalo množstvo faraónov, ktorí rozdelili Egypt na horný a dolný. Dobu rozkvetu Egypta rozdeľujú historici na Starú, Strednú ríšu a Neskoré obdobie. Od roku 30 pr. n. l. sa Egypt stal rímskou provinciou. Roku 642 n. l. vnútili krajine arabskí dobyvatelia arabštinu a islam. V roku 1517 dostlali krajinu pod kontrolu osmanskí Turkovia a Egypt začal pomaly hospodársky a kultúrne upadať. Po krátkej francúzskej okupácii na prelome 18. a 19. stor. prešla moc na osmanského miestneho kráľa z Albánie Mohammeda Alího. V roku 1882 prevzala kontrolu krajiny i Suezského prieplavu Británia a Egypt sa stal v roku 1914 britským protektorátom. V roku 1922 získal formálnu nezávislosť a stal sa konštitučnou monarchiou. Egypt prežíval značný historický rozvoj. Vystaval Asuánsku priehradu, ale v roku 1967 stratil Sinajský polostrov v šesťdennej vojne s Izraelom.

ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY

Veľvyslanectvo EAR v SR                 Veľvyslanectvo SR v EAR
Ferienčikova 14                                 3, Adel Hosain Rostom Ramses Post Office
811 08 Bratislava                              Dokki, Giza, P.O. Box 450/11794, Cairo
Tel.: 00421 2 5296 1474                 Tel.: 0020 2 335 8240
                                                              Fax: 0020 2 335 5810

VÍZOVÉ POVINNOSTI

Pre akýkoľvek pobyt je nutné vízum. Je vyžadovaný pas platný najmenej 6 mesiacov po skončení platnosti prideleného víza. Vízum je možné získať na egyptskom zastupiteľskom úrade v Bratislave alebo Vám víza zariadi naša cestovná kancelária prostredníctvom nášho delegáta priamo na letisku v Egypte.

DEVÍZOVÉ PODMIENKY A MENA

Mena je egyptská libra (EGP) = 100 piastrov
V obchodoch a „kamenných“ obchodoch sa dá platiť cestovnými šekmi, eurošekmi i platobnými kartami. Na výletných a Nílskych lodiach, trhoviskách vrátane fakultatívnych výletov sa platí len v hotovosti. Peniaze sa dajú zameniť v banke bez poplatku za výmenu. Banky sú otvorené od nedele do štvrtka v čase 9:00 – 13:00 hod a od 18:00 – 21:00 hod.

JAZYK

Hovorí sa arabsky, dohovoríte sa aj anglicky, rusky, francúzsky a v niektorých obchodoch i nemecky.

OČKOVANIE A LEKÁR

Očkovanie nie je povinné ani nutné. Cudzincom sú v EAR doporučované služby súkromných nemocníc, ktoré sú síce podstatne nákladnejšie, ale starostlivosť a služby sú na oveľa vyššej úrovni ako v štátnych zariadeniach. Zachádzanie s pacientmi je na súkromných klinikách lepšie organizované a je rovnako zaistená pooperačná starostlivosť oveľa vyššieho štandardu ako v štátnych nemocniciach.

ČASOVÝ POSUN

Časový posun je v Egypte o 1 hodinu viac oproti Slovenskej republike.

ČO JE ZAKÁZANÉ

Do Egypta je zakázané dovážať potraviny, alkohol, pornografi u, korále, zbrane a všetky druhy drog. Je nutné pripomenúť, že je prísne zakázané vyvážanie pamiatok a zlata v nespracovanej podobe. Okrem toho najmä drogy (i vo veľmi malom množstve) sú pozorne sledovanou položkou. Tresty za predaj a prechovávanie drog sú prísne a pohybujú sa rádovo v desiatkach rokov odňatia slobody. Za nedovolené držanie drog môžete byť i odsúdený na trest smrti.