02/33872835

kontakty Nedeľa - Voľno

Bulharsko - pokračovanie

GEOGRAFIA

Bulharsko patrí medzi nížinaté štáty, aj keď na západnej strane štátu sa tiahnu pohoria. Priemerná nadmorská výška Bulharska je 470 m. Prevládajú roviny a pahorkatiny, ktoré zaberajú dve tretiny rozlohy. Najdlhšie bulharské pohorie je Stará planina, ktorá prechádza stredom krajiny. Hlavný horský hrebeň sa tiahne v smere západ - východ v dĺžke asi 600 km a rozdeľuje krajinu na dve takmer rovnaké časti. V strednej časti horského hrebeňa je najvyšší vrch Botev (2 376 m). V tomto pohorí pramení množstvo riek. Časť z nich tečie na sever, kde sa vlieva do Dunaja. Časť tečie na východ a vlieva sa do Čierneho mora, a zvyšok vteká do Marice, ktorá sa vlieva do Egejského mora. Na juh od Starej planiny sa rovnobežne s ňou tiahne nižšie pohorie Sredna gora. Najvyšším vrchom tohto pohoria je Bogdan (1604 m). Južnú časť Bulharska zaberá Rilsko-rodopský masív, ktorý je tvorený viacerými menšími pohoriami ako sú pohoria Rila, Pirin, Rodopy a ďalšie menšie výbežky. Pohorie Rila prevyšuje všetky bulharské pohoria a pôsobí mimoriadne impozantne. Vo vysoko položených častiach pohoria je vyše 150 jazier. Najvyšším končiarom Rily a Juhovýchodnej Európy je Musala (2 925 m).

Hlavné mesto:                            Sofia
Rozloha:                                      110 910 km2
Počet obyvateľov:                     cca 8 000 000
Najvyššie položené miesto:    Musala (2 925 m)
Jazyk:                                           Bulharský jazyk

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Klimatické podmienky sú závislé od podnebia, ktoré je kombináciou stredomorského a východoeurópskeho. Letá sú príjemné slnečné s teplotami pohybujúcimi sa okolo 30°C, v horských polohách je o niečo chladnejšie. Zimné teploty sa pohybujú od - 4°C do 6°C. Najčastejšie prší v horách, počas zimy niekedy krajinu zasiahne ťažké sneženie.

HISTÓRIA BULHARSKA

Prvé štáty vznikli na území Bulharska už začiatkom prvého tisícročia. Neskôr bolo územie kolonizované Grékmi, Macedóncami a Rimanmi. Na konci 6.storočia prišli Slovania. Prvý významnejší štát sa na území rozprestieral medzi 7. a 11. storočím – tzv. 1. bulharská ríša, založená Asparuchom. Po krátkom období úpadku bola ríša obnovená na konci 12. storočia. V 13. storočí to bola najmocnejšia ríša na Balkáne. Po nájazdoch Mongolov sa ríša rozpadla a stala sa ľahkým cieľom Osmanskej ríše až do roku 1908, kedy bolo vyhlásené Bulharské cárstvo. Vidina veľkých územných ziskov a vytvorenia Veľkého Bulharska viedlo krajinu k tomu, že sa v prvej svetovej vojne pridala na stranu Trojspolku. Po porážke Bulharsko svoje územia stratilo, napriek tomu sa v druhej svetovej vojne pridalo na stranu Nemecka. V roku 1946 sa Bulharsko vyhlásilo za ľudovú republiku a moci sa ujali komunisti. Po rozpade sovietskeho bloku sa konali slobodné voľby v roku 1990, kedy sa stal prezidentom krajiny prvý nekomunistický politik. Od 1.1.2007 je Bulharsko právoplatným členom Európskej únie.

ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY

Veľvyslanectvo SR v Sofii                Veľvyslanectvo Bulharska
Blv. Janko Sakazov c. 9                   Kuzmányho 1
1504 Sofia                                         81106 Bratislava
BULHARSKO                                    SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Tel.: +359-2/9429 210                     Tel.: +421-2/5441 5308
Fax: +359-2/9429 235                     Fax: +421-2/5441 2404
E-mail: embassy@sofia.mfa.sk   bulharskoet@stonline.sk

VÍZOVÉ POVINNOSTI

Pre občanov Slovenskej republiky je možné od 1.1.2007 vstupovať, zdržiavať sa a tranzitne prechádzať cez územie Bulharska aj s platným občianskym preukazom vo forme identifi kačnej karty zaliatej vo fólii na dobu 90 dní v rámci 6 mesiacov. Deti do 5 rokov nemusia mať vlastný cestovný pas, rodičia ich však musia mať zapísané vo svojich cestovných dokladoch.

DEVÍZOVÉ PODMIENKY A MENA

Do Bulharska si zoberte eurá alebo bulharské levy, ktoré je možné nakúpiť v niektorých slovenských bankách (Unibanka, VÚB).
1 LV =100 stotiniek
1 EUR = cca 1,93 Leva
Nie je problém uskutočňovať výber pomocou platobných kariet (VISA, Mastercard, American Express). Počas sezóny sú banky v letoviskách väčšinou otvorené aj cez víkend.

JAZYK

Hovorí sa po bulharsky, ale dohovoríte sa aj po anglicky, rusky, nemecky. Sú letoviská ako Prímorsko, kde je možnosť v niektorých reštauráciách a obchodoch sa dohovoriť slovensky.

OČKOVANIE

Očkovanie nie je povinné ani nutné. V prípade zdravotných problémov kontaktujte svojho delegáta.

ČASOVÝ POSUN

Časový posun v Bulharsku je + 1 hodina viac oproti Slovenskej republike