02/33872835

kontakty Pon-Pia 9:00-17:00

Egypt

Pre vyhľadávanie zájazdov do tejto destinácie, použite náš vyhľadávací formulár
Zobraziť vyhľadávací formulár

Poloha:

Egyptská arabská republika sa rozprestiera na dvoch kontinentoch. Väčšia časť jej územia sa nachádza v severovýchodnej Afrike. Polostrov Sinaj patrí do západnej časti Ázie a od africkej časti Egypta ho oddeľuje Suezský prieplav. Na severe Egypt obmýva Stredozemné more a na východe Červené more.

Klíma:

Egypt má počas celého roka veľmi príjemnú subtropickú klímu a viac než 300 slnečných dní.

História:

pýchou Egypta sú pamiatky starej civilizácie. Pozdĺž rieky Níl sa zo severu na juh striedajú nádherné historické dominanty - staré chrámy, sfingy a pyramídy. Najnavštevovanejšie historické miesta sa nachádzajú v okolí Káhiry, Alexandrie, Luxoru, na Sinaji a na južnej hranici Egypta. Jedinečnou pamiatkou Sinajského poloostrova je Kláštor sv. Kataríny - najstarší kresťanský kláštor na svete založený v roku 330 n. l. na mieste, kde podľa Biblie Boh vyzval Mojžiša, aby vyviedol židovský národ z Egypta do „Zasľúbenej zeme“. Kláštor je preslávený unikátnym nálezom Sinajského kódexu (pergamenové fragmenty Starého zákona a celý Nový zákon zo 4. storočia). Na vrchole hory Sinaj (Mojžišova hora) Boh zjavil Mojžišovi Desatoro božích prikázaní. K najcennejším pokladom Kláštora sv. Kataríny patrí knižnica, ktorú hodnotou a počtom rukopisov predstihuje len knižnica vo Vatikáne.

Kuchyňa:

egyptskými špecialitami sú rybia alebo mäsová polievka s aromatickými bylinami, kebab, grilované mäsá, ryby, pečené holuby s ryžou a smotanou.